Zvučné Velikonoce

O Velikonocích jsem napsala pár článků pro Maminčin Puntík, což byla předplatitelská příloha dětského časopisu Puntík za dob, když ještě Mladá fronta nebyla v insolvenci. Zapátrala jsem tedy v archívu a našla jsem hezký tip pro děti:

Když se řeknou Velikonoce, vybaví se nejčastěji vajíčka, pomlázka, kuřátka a zajíček. Co ale dříve nikdy nechybělo v českých tradicích, byla řehtačka. Hledali jsme více a dočetli jsme se v knize Hurá! Jsou tu Velikonoce Hany Skálové.

Řehtačky jsou dřevěné výrobky, kterými se točí dokola a tím vydávají hrkavý zvuk. Když jste blízko nich, je lepší si zacpat uši. Ale podobný rámus jako řehtačky dělají i jiné věci – klapačky, mlýnky a různé, doma vyrobené nástroje. Kluci s sebou dokonce vozili i velké hrkající trakaře, které jim vyráběli tátové – čím větší randál, tím lépe! Řehtání mělo nahradit bimbání kostelních zvonů v kostelích.

Vždy na Zelený čtvrtek zvony umlknou a podle pověry odletěly do Říma. Vzduchem plují prý tak tichounce, že je nikdo neslyší. Jako první letí ty nejstarší, které už dobře znají cestu, a ty pak následují zvony malé. Pokud by zvon neodlétl, v místě, kde kostel stojí, by se stalo nějaké neštěstí. Na Bílou sobotu zvony přilétají zase zpátky. “Říká se, že když zvony začínají na Bílou sobotu zase zvonit, lidé by se měli umýt vodou v přírodě, aby byli celý rok zdraví. A také by měli zatřást ovocnými stromy, aby se po zimě probudily a urodily hodně ovoce”, dočteme se v knize.

Aby ve čtvrtek a v pátek nebylo úplné ticho, chlapci ve školním věku vyráželi zvonění zvonů nahradit: měli hrkačky, řehtačky, klapačky nebo trakače (názvy se liší dle regionů). Řehtalo se celkem šestkrát: k večeru na Zelený čtvrtek, 4x na Velký pátek a naposledy ráno o Bílé sobotě. V sobotu ráno obcházeli chlapci domy a řehtali tak dlouho, dokud nedostali odměnu, většinou vajíčka nebo drobné peníze:

„My klekání klepeme,
tím památku činíme,
že Kristus Pán pro nás umřel a pro nás na kříži byl.“

Zkuste si doma s dětmi vyrobit vlastní řehtačky. Návod na výrobu stejně jako básničky například od Daniely Fischerové najdete přímo v knize. K zakoupení v mém oblíbeném knihkupectví serius.cz.

× Jak Vám mohu pomoci?