Wachau – Rakousko “v lahvi”

Majestátný Dunaj prodírající se strmými kopci, hradní zříceniny, poklidné tady a teď se skleničkou vína. Wachau, nejznámější a nejrenomovanější vinařskou oblast Rakouska, jsem měla vyhlídnutou už dlouho. Stačilo si na Bookingu zarezervovat pokoj a vyrazit.

Musím říct, že i když jsme si vybrali pobyt přes Velikonoce, cena nebyla vůbec přemrštěná. Naopak, leckdy levnější než na Moravě. Cestou z Prahy jsme si udělali přestávku v malebné Třeboni, kde samozřejmě nesměl chybět k obědu kapr. Vyzkoušeli jsme restauraci Beseda a musím přiznat, že kuchaři se ten den zadařilo, jídlo bylo skvělé. Kousek od vchodu do zámku na horním rohu náměstí jsme objevili nově otevřenou Zámeckou lékárnu, která bude sloužit jako kulturní centrum a příjemná kavárna s obchůdkem. Určitě nevynechejte, už jen za prohlídku interiérů to stojí.

Natankovali jsme v Suchdole nad Lužnicí a pak už jsme se nechali unášet zelenou kopcovitou krajinou směr Weissenkirchen in der Wachau, který je považován za srdce celé oblasti. Ale dávejte si pozor, kam vás bude chtít poslat navigace. Nás navedla do horní části obce, do které místní používají převážně elektrické “golfové” vozíky, protože uličky jsou tam pro automobily úzké, a tedy neprůjezdné. Nedejte proto na zkratky z navigace a držte se širokých hlavních cest.
Nám se po trochu infarktovém začátku podařilo proklouznout a dojet až dolů do centra, kde jsme měli zajištěné ubytování v rodinném penzionu Gästehaus Schmelz.

Obhlídka vinic (Weissenkirchen in der Wachau)

Pro Weissenkirchen je ikonický starodávný kostel, který dává tušit dávnou historii tohoto místa. Měli jsme štěstí, že jsme u této nejznámější památky přímo bydleli. Penzion byl skutečně rodinný – majitelé zde bydlí a kromě toho, že vám paní Cornelia připraví pestrou snídani, obstarává i recepci s malým obchůdkem se suvenýry a vínem z vlastních vinic. Jejich Gemischter Satz Selektion 2019 je krásné minerální bílé víno, přesně takové, jaké od Wachau čekáte. Jediné, co tu však nečekejte, je wi-fi. Tu jsme našli jen v šenkovně vinařství Mang. Ale vlastně nám to až tolik nechybělo – člověk měl čas více pozorovat krajinu kolem a (nejen víno) hltat plnými doušky.

Kromě ochutnávky vína z pokojového baru jsme s přítelem šli i na lov dalších vinařských pokladů. V dubnu bylo zatím otevřeno jen pár vinných šenků, tzv. Heuriger (mají celoroční rozpis směn, aby vždy bylo pár šenkoven otevřeno), ale i tak bylo každý den pořád co ochutnávat.

Klasifikace vín

Wachau je celosvětově uznávanou oblastí pro Veltlínské zelené, ale najdou se tam i skvělé ryzlinky (v Rakousku se pod ryzlinky skrývá vždy odrůda Ryzlink rýnský), a také Sauvignon, Chardonnay a Müller Thurgau. Z červených je nejrozšířenější Zweigelt a Blauer Spätburgunder. V nabídce najdete i sekty vyráběné klasickou metodou, nejčastěji jako Gelber Muskateller Sekt.
Pro začátek je dobré naučit se unikátní místní označení vín, které rozlišuje obsah alkoholu. Ale není to nic složitého, jedná se jen o tři názvy:

1. Steinfeder® – lehké mladé svěží víno do 11,5 % alkoholu. Název je odvozený podle traviny rostoucí podél vinic (Steinfedergras).

2. Federspiel® – označuje osobitější suchá vína o obsahu 11,5 – 12,5 % alkoholu. Jméno dostalo podle sokolí vábničky odkazující na popularitu sokolnictví v minulosti.

3. Smaragd® – plné víno z vyzrálých hroznů obsahující víc jak 12,5 % alkoholu. Běžně jsou v nabídce Smaragdy o voltáži kolem 14 %, takže degustaci prokládejte i dostatečným pitím vody 🙂 Víno dostalo název podle nazelenalé barvy evokující zbarvení ještěrek, které se často na vinicích vyhřívají. Vyplatí se vzít si pár lahví s sebou domů na archivaci.

Sýrové dobroty, luxusní vína a místní dědové jako obsluha (Heuriger – Weingut Weixelbaum)

Podél Dunaje

Vinařská oblast Wachau, která se rozprostírá na 1 350 hektarech, se vine podél řeky Dunaje od klášterního města Melk až po starobylou Kremži (Krems). Kromě těchto historických klenotů stojí za návštěvu i ostatní místa. Nám se moc líbilo městečko Dürnstein s typickým modrým kostelem a hradní zříceninou. Pokud byste však nestihli vyšlápnout kopec na tuto ruinu, nezoufejte. Okolí je poseto spoustou dalších hradních zřícenin.
Krásná je také zastávka v malinkaté obci Svatý Michael (St. Michael), které dominuje gotický opevněný kostel. Vystoupáte-li za kolejemi po žluté do kopce, naskytne se vám romantický výhled nejen na kostel a řeku Dunaj, ale také na Weissenkirchen po levé straně. Cestou do Melku jsme se zastavili ještě v městysu Spitz. Od řeky sice trochu stoupáte do kopce, ale výsledek stojí za to. Další poklidné romantické místo, kde na vás dýchá historie. V hotelu Weinberghof (který spadá pod vinařství Lagler) jsem navíc dostala nejlepší Sauvignon, co jsem dosud pila!

Výhled nad St. Michaelem, v pozadí Weissenkirchen in der Wachau

Kam na víno ve Weissenkirchenu

Ačkoliv jsme do Wachau jeli mimo hlavní vinařskou sezónu, propili jsme vzorků dost. Musím říct, že hodně u nás zabodovalo i vinařství Ferdl Denk, které má v centru Weissenkirchenu velký penzion a restauraci. Díky číšníkovi Martinovi, ze kterého se vyklubal Moravák od Znojma, jsme dostali prvotřídní servis i ochutnávku. Poprvé v životě jsem mohla ochutnat ryzlinkovou polévku a byla to velká dobrota na smetanové bázi se sušenými květy a řízností místního ryzlinku. Pokud rádi ochutnáváte lokální gastro pochoutky, nevynechejte degustační menu s malými porcemi, které je spárováno s víny. Osobně bych spárovala trochu jinak, ale zase mě baví pozorovat, jak k párování jídla s vínem přistupují ostatní. Za pozornost stojí i místní červené: Zweigelt 2017 a Blauer Spätburgunder 2018.
Luxusní suchá bílá vína jsme ochutnali ve vinařství Weixelbaum. Příjemné na celé ochutnávce bylo, že obsluhu tvoří místní “dědové”. Z jejich přístupu cítíte zkušenosti. Byli velmi společenští a profesionální. Vnímala jsem však, jak je toto spojení unikátní.
Na skleničku si určitě zajděte do vinařství Mang, kde mají (kromě wi-fi) venkovní posezení mezi mandloněmi. K velkému starobylému stavení šenkovny patří i moderní citlivá přístavba.
Za nás nejhorší zkušenost jsme získali ve vinařství Mazza, kde jsme neměli štěstí ani na obsluhu, ani na víno. Některé dny se to tak sejde.

Pokud byste však chtěli ochutnat mnohem větší záběr z oblasti Wachau a nevadí vám davy lidí, ideální příležitost máte na přelomu dubna a května, kdy se koná tzv. Wachauer Weinfrühling (Wachauské vinné jaro), tedy otevřené vinné sklepy mezi Kremží a městečkem Spitz.

A co si ještě vzít spolu s vínem na cestu domů? Kromě pravé kremžské hořčice (kterou jsme v Kremži sehnali jedině ve Sparu) nevynechejte meruňkový likér, pálenku či domácí meruňkovou marmeládu – oranžové plody zde mají čestné místo hned vedle vína.

× Jak Vám mohu pomoci?